خرید مجوز داروخانه در مشهد برای راه اندازی یک داروخانه امری ضروری است. در حال حاضر در بسیاری از شهرهای بزرگ صادر کردن مجوز داروخانه متوقف شده است. از این رو افراد تنها با خرید این مجوز می‌توانند اقدام به افتتاح داروخانه کنند. حال لازم است بدانید تنها افرادی که در رشته های داروسازی یا شیمی دارویی تحصیل کرده‌اند می‌توانند اقدام به تأسیس داروخانه کنند و مجوز و پروانه داروخانه را خریداری نمایند.

مدارک برای خرید مجوز داروخانه در مشهد

برای راه اندازی داروخانه همچون هر صنف دیگری نیاز است که ابتدا نامه تاییدیه به عنوان مجوز دریافت شود. برای دریافت این مدرک هر فردی که تحصیلات دیپلم و بالاتر داشته باشد می‌تواند مجوز تأسیس داروخانه را دریافت کنند. اما طبیعتاً طبق آیین نامه و ضوابط، اولویت‌هایی وجود دارد. به طوری که هر فردی تحصیلات بالاتر داشته باشد امتیاز بالاتری برای اخذ مجوز داروخانه به دست می‌آورد. طبق یک مقایسه می‌توان شرایط اخذ مجوز داروخانه را با شرایط کنکور یکی دانست. به طوری که همه افرادی که دیپلم دارند می‌تواند برای دریافت این مجوز همچون کنکور سراسری شرکت کنند. طبیعتاً هر که در این موارد رتبه بالاتری به دست آورد راحت‌تر می‌تواند مجوز داروخانه را دریافت کند.

اهمیت خرید مجوز داروخانه در مشهد

با توجه به اینکه برای اخذ مجوز داروخانه به خصوص در شهرهای بزرگ چون مشهد نیاز به طی کردن مدت زمان زیادی است. امروزه مشاهده می‌شود بسیاری از افراد اقدام به خرید مجوز داروخانه در مشهد یا دیگر شهرها می‌کنند. دقت داشته باشید در فارما بانک ما به شما این امکان را می‌دهیم تا با آن دسته از افرادی که قصد فروش مجوز داروخانه را دارند آشنا شوید و بتوانید پروانه تأسیس داروخانه را خریداری کنید.

همچنین طبق مشاوره‌های بسیار خوبی که در این وب سایت ارائه می‌دهیم این امکان را به وجود آورده‌ایم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اگرچه برای خرید مجوز داروخانه در مشهد نیاز به ارائه مدارک زیادی نیست. اما طبیعتاً برای افتتاح داروخانه باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. به طوری که یکی از مهم‌ترین نکات این است که اگر فردی قصد خرید این مجوز را دارد باید در رشته داروسازی تحصیل کرده باشد. از طرفی محل استقرار داروخانه قبل از افتتاح آن کاملاً مورد بررسی اصناف قرار خواهد گرفت.

مدارک برای خرید مجوز داروخانه در مشهد

تفاوت موسس و مسئول داروخانه

حال پس از اینکه اقدام به خرید مجوز داروخانه در مشهد کردید نکته بسیار مهمی که باید بدانید در خصوص تفاوت های مسئول فنی و موسس داروخانه می‌باشد. دقت داشته باشید مسئول فنی فردی واجدالشرایط بوده که لازم است از دانشکده ‌داروسازی معتبر داخلی یا خارجی فارغ التحصیل شده باشد. با این حال می‌توان گفت این امکان وجود دارد که مسئول فنی داروخانه شخص دیگری باشد. اما مجوز تأسیس داروخانه برای یک فرد دیگر صادر شود. بر اساس آیین نامه لازم است موسس داروخانه مسئول فنی را پذیرفته باشد.

وظایف موسس داروخانه

با توجه به اینکه گفته شد موسس داروخانه و مسئول فنی آن ممکن است دو فرد باشند طبیعتاً می‌دانید که وظایف آن‌ها نیز متفاوت است. مثلاً از جمله مهم‌ترین وظایف موسس داروخانه می‌توان به برنامه ریزی و ایجاد امکانات لازم جهت آموزش های مسئول فنی داروخانه اشاره کرد. این فرد همچنین باید بر تمامی امور داروخانه اشراف کامل داشته باشد و تمامی شئونات اسلامی و قانونی در داروخانه را رعایت کند.

همچنین نیاز است که کادر فنی و خدماتی که شرایط مناسب را دارد برای داروخانه تأمین کند که این افراد نیاز است طبق ضوابط انتخاب شوند. رعایت نظافت و بهداشت عمومی در داروخانه، تأمین لباس‌های با رنگ مناسب، همکاری کردن با سازمان‌ها و بازرس دانشگاه و همچنین پاسخگویی به کلیه امور داروخانه از وظایف موسس داروخانه می‌باشد.

وظایف مسئول فنی داروخانه

علاوه بر شرایطی که در زمینه خرید مجوز داروخانه در مشهد گفته شد خوب است درباره وظایف مسئول فنی آن نیز بدانید. قوانین وظایف داروساز مسئول فنی داروخانه به گونه‌ای است که باید ابتدا داروهای بیمار را مطابق با نسخه پزشک آماده کرده و به او ارائه بدهد. چنانچه داروساز مسئول فنی داروخانه بخواهد اقدام به عرضه داروهای بدون نسخه کند باید تمامی اصولی که وجود دارد را رعایت کند.

این مسئول باید اقلامی که در داروخانه غیر قابل فروش هستند را بررسی کرده و آن‌ها را به صورت جدا در مکانی قرار بدهد. ترکیب و آماده کردن دارو طبق رعایت اصول علمی داروسازی نیز از دیگر خدمات ارائه شده توسط داروساز و مسئول فنی داروخانه می‌باشد.

قوانین فعالیت داروخانه

قوانین فعالیت داروخانه

همان‌طور که گفته شد چه در هنگام اخذ مجوز داروخانه چه در هنگام خرید مجوز داروخانه در مشهد یا دیگر شهرها، نیاز به رعایت قوانین استقرار داروخانه خواهد بود. به ‌طوری که طبق این قوانین لازم است بدانید ساعت کاری برای داروخانه های روزانه تمام وقت ۱۲ ساعت و برای داروخانه های نیمه وقت ۶ ساعت می‌باشد که این زمان باید از ۸ صبح تا ۲۲ شب باد.

داروخانه هایی که به صورت روزانه کار می‌کنند باید در روزهای تعطیل و ساعات غیر اداری تعطیل باشند. چنانچه موسس داروخانه بخواهد اقدام به تعطیلی داروخانه کند باید ابتدا اطلاع قبلی داده و با به دست آوردن مجوز از دانشگاه می‌تواند به مدت حداکثر سه ماه داروخانه را تعطیل کند.

نکات مهم در تأسیس داروخانه

علاوه بر آن چه در زمینه خرید مجوز داروخانه در مشهد و دیگر شهرهای کشور بیان شد، نکته بسیار مهمی که در خصوص تأسیس داروخانه باید بدانید این است که فرد پس از اینکه مدرک دکترای عمومی خود را دریافت کرد اگر در شهری که تحصیل کرده است درخواست تأسیس داروخانه بدهد ۲۱۰۰ امتیاز خواهد داشت. همچنین دقت داشته باشید در کشور ایران کارشناسی یا ارشد داروسازی نداریم و از طرفی عملاً تأسیس کردن داروخانه فقط برای کسانی که پایه داروسازی دارند امکان‌پذیر است و چنانچه فردی با پایه غیر داروسازی در یکی از تخصص های داروسازی قبول شود برای او امتیازی مد نظر نخواهد بود.

سخن پایانی

رونق خرید مجوز داروخانه در مشهد موجب شده است که در حال حاضر شما به راحتی بتوانید از فارما بانک اطلاعات کامل در این خصوص را به دست آورید. همچنین ما در این وب سایت به شما کمک می‌کنیم تا راحت‌تر اقدام به خرید مجوز داروخانه کنید. به طور کلی باید بدانید مسئولیت‌هایی که مسئولین داروخانه بر عهده دارند متفاوت است و برای خدمت رسانی هر چه بهتر نیاز است هر فرد به بهترین نحو ممکن این خدمات را ارائه دهد.