همه چیز در مورد هزینه تأسیس داروخانه

هزینه تأسیس داروخانه

تاریخ اعلام اگهی:

قطعاً هزینه تأسیس داروخانه بسیار بالا است؛ چون شما برای دریافت یا خرید مجوز داروخانه، تهیه ملک و راه اندازی داروخانه به سرمایه تقریباً زیادی نیاز دارید، البته درآمد به دست آمده از این نوع کسب و کار هم بالا است و از آن می‌توان به عنوان یک شغل بسیار خوب استفاده نمود. بنابراین امروزه فارغ التحصیلان رشته داروسازی و همچنین بسیاری از سرمایه گذاران می‌توانند با راه اندازی داروخانه یک کسب و کار ایده آل و تضمین شده داشته باشند.

هزینه تاسیس داروخانه ها چقدر می باشد؟

همان‌طور که می‌دانید امروزه استفاده از دارو بسیار بالا می باشد و هیچ‌وقت این محصولات درمانی از سبد نیازهای خانواده ها حذف نمی‌گردد. اغلب داروخانه ها علاوه بر فروش داروهای ضروری، اقلام بهداشتی و آرایشی دیگری هم در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و تقریباً در تمامی ساعات روز مشتریان زیادی دارند. پس با این حال داروخانه داران برای تامین اقلام فروش خود در این مراکز به سرمایه قابل توجهی نیاز دارند.

نکات مهم در تأسیس داروخانه

نکات مهم در تأسیس داروخانه

بهتر است بدانید برای راه اندازی یک داروخانه خوب و پردرآمد باید ابتدا برنامه مشخص و معینی داشته باشید. همچنین برای بسیاری از نیازمندی‌ها، مشکلات، هزینه ها و … برنامه ریزی کنید. برای نمونه شما ابتدا باید مکان مناسبی را برای تاسیس داروخانه اجاره و یا بخرید، همچنین هزینه های دیگری را برای استخدام پرسنل، دکوراسیون و خرید انواع رایانه مخصوص در نظر بگیرید‌. سپس جهت استخدام نسخه پیچ، سفارش دارو و … باید در برنامه کاری خود حتماً هزینه های بالایی را لحاظ کنید.

مهمترین هزینه تاسیس داروخانه

هرچند که مهم ترین هزینه تاسیس داروخانه برای خرید دارو صرف می‌شود و باید شما به اندازه کافی دارو در انبار خود داشته باشید، ولی باید هزینه های پنهانی را هم برای خرید مجوز داروخانه، حقوق و دستمزد مسئول فنی داروخانه و دیگر پرسنل خود در نظر بگیرد. البته این موضوع را باید بدانید که مهم ترین هزینه تأسیس داروخانه، گرفتن پروانه کسب می باشد. اگر بخواهیم به صورت آزاد این کار را پیش ببرید باید هزینه بسیار زیادی خرج کنید. پس لازم است تا مطالب زیادی را در مورد تمامی هزینه ها و شرایط تأسیس داروخانه بررسی کنید.

شرایط دریافت مجوز و هزینه تأسیس داروخانه

شرایط دریافت مجوز و هزینه تأسیس داروخانه

هرچند که موقعیت جغرافیایی و تعداد جمعیت منطقه برای اخذ مجوز داروخانه بسیار حائز اهمیت است؛ ولی باید متقاضی برای تأسیس داروخانه نیز هزینه کسب امتیاز لازم را هم در نظر داشته باشد. از جمله امتیازهایی که برای گرفتن مجوز داروخانه لازم است شامل مواردی چون:
• مدرک تحصیلی
• خدمت در مناطق محروم
• سابقه داروساز بودن
• امتیازات ویژه ایثار گران
می باشد. البته برای راه اندازی و تعیین هزینه تأسیس داروخانه باید مجوزهای مختلفی را بررسی کنید. مثلاً امروزه خرید مجوز داروخانه قزوین، تهران، بندرعباس و… برای متقاضیان به دو نوع خام و کارکرده تقسیم می‌شود، به این ترتیب که برای خرید مجوز خام باید با توجه به داشتن امتیاز شهر مجوز گرفت، ولی در نوع کارکرده می‌توان مجوز را از داروخانه ای که قصد فعالیت ندارد خریداری کنید و سپس اقدام به تأسیس نمایید.

بررسی هزینه مجوز تأسیس داروخانه

بهتر است بدانید قیمت تاسیس داروخانه و هزینه خرید مجوز خام بر اساس جمعیت شهرها متفاوت است، برای نمونه این مجوز در تهران قیمتی حدود چند صد میلیون تومان می باشد، در صورتی که در کرج و تبریز با قیمتی کمتر از قیمت تهران واگذاری انجام می‌گیرد.
اما در نوع کارکرده قیمت بر اساس توافق دو طرفین متغیر می باشد و با توجه به شرایطی که داروخانه دارد مجوز داروخانه واگذار می‌گردد؛ برای مثال داروخانه ای که در منطقه 2 تهران وجود دارد مجوز خود را نسبت به مناطق 14 و 15 با قیمت چند میلیارد تومانی قیمت گذاری می‌کند. از این رو برای بررسی هزینه تاسیس داروخانه بهتر است بخش مهمی را به خرید مجوز داروخانه اختصاص دهید.

قیمت خرید پروانه داروخانه

قیمت خرید پروانه داروخانه

خوب است بدانید که این موضوع قیمت گذاری به عوامل زیادی بستگی دارد و باید کمی در مورد آن تحقیق کرد. همچنین از افراد متخصص در این حوزه مشاوره گرفت. در واقع داروسازی که فقط پروانه کسب را دریافت کرده و هنوز به تأسیس داروخانه نپرداخته است، پروانه خود را با مبالغ کمتری به فروش می‌رساند. از این رو داروخانه های شبانه روزی نیز مجوزهایی با قیمت های مختلف ارائه می‌دهند، مثلاً داروخانه شبانه روزی که در منطقه 20 تهران قرار دارد در مقایسه با پروانه داروخانه سایر شهرها در قیمت بالاتری واگذاری یا فروخته می‌شود. پس قیمت پروانه نقش مهمی را در تعیین هزینه تاسیس داروخانه ایفاء می‌کند.

تأثیر حقوق کارکنان در هزینه تأسیس داروخانه

همان‌طور که گفته شد هزینه تأسیس داروخانه به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی از مهم ترین مسائل حقوق و دستمزد پرسنل و کارکنان می باشد. هرچند که دستمزد این افراد معیار معین و مشخصی ندارد و طبق درآمد داروخانه تعیین می‌گردد. ولی حقوق و دستمزد این افراد باید چند میلیون تومان به بالا می باشد.
از آنجا که داروخانه های بیمارستانی اغلب به صورت شبانه روزی بوده و شیفت کاری بیشتری دارند، کارکنان باید حقوق بیشتری دریافت نمایند، در ضمن هر داروخانه نیاز به 4 نفر پرسنل دارد. همچنین بیشتر داروخانه ها این امکان را به افراد می‌دهند که از تجهیزات پزشکی نیز استفاده کنند. پس این موضوع می‌تواند هزینه‌هایی را برای داروخانه به همراه داشته باشد. همچنین مسئولین داروخانه باید بیمه کارکنان را قبول کنند و نسبت به آن اقدام نمایند.

هزینه تأسیس داروخانه و خرید محل مورد نظر

یک کیوسک و مکانی مناسب برای راه اندازی داروخانه الزامی است و تأثیر زیادی در هزینه تأسیس دارد. اگر شما مکان مورد نظر را خریداری کنید باید پول بیشتری کنار بگذارید، ولی در صورت اجاره کردن می‌توانید هزینه کمتری پرداخت نمایید. البته مکانی که شما پیدا کرده‌اید ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد و در این صورت باید هزینه کنید. امروزه بیشتر داروخانه ها به شکل سرقفلی واگذاری یا فروخته می‌شوند. فراموش نکنید که شما با خرید یا دریافت سرقفلی داروخانه نمی‌توانید پروانه کسب آن را هم خریداری نمایید. مگر اینکه خود شخصی که صاحب پروانه داروخانه است به عنوان مسئول فنی داروخانه هر چند وقت یکبار به صورت فیزیکی در داروخانه حضور داشته باشد. پس در تعیین هزینه تاسیس داروخانه لازم است تا حقوق و دستمزدی را هم برای صاحب پروانه یا همان مسئول فنی داروخانه در نظر بگیرید.

هزینه تجهیزات رایانه ای برای تأسیس داروخانه

هزینه تجهیزات رایانه ای برای تأسیس داروخانه

هرچند که شما برای داروخانه خود نیاز به داروها و دیگر لوازم بهداشتی دارید و باید از معتبرترین برندها استفاده کنید؛ ولی برای با کیفیت بودن داروخانه خود همچنین تسریع در کارها باید از رایانه های پیشرفته استفاده کرد. خرید این لوازم نیاز به هزینه دارد و باید حتماً آن را مانند هزینه اخذ مجوز داروخانه زنجان، تهران، کرج و…در برنامه کاری بررسی هزینه تاسیس داروخانه خود قرار دهید. البته تجهیزات دیگری چون یخچال فریزر، مبلمان، کولر و دیگر خدمات رفاهی هم باید برای مشتریان خود تهیه کنید.

سخن پایانی

اکنون می‌دانیم که هزینه تأسیس داروخانه بالا می باشد و نیاز به اطلاعات زیادی دارد، راه اندازی داروخانه آسان نیست ولی ارزش تلاش و سعی ما را دارد، پس توصیه می‌شود ابتدا تمامی برنامه‌های خود از جمله شرایط و هزینه مجوز داروخانه، دستمزد پرسنل، خرید مکان، هزینه های گرفتن دارو و … را یادداشت کرده و گام به گام آن‌ها را پیش ببرید. همیشه در تاسیس داروخانه هزینه پنهانی را برای انجام کارهای اداری، خرید یا دریافت پروانه، پرداخت مالیات و دارایی و… در نظر بگیرید. پس به طور کلی برای راه اندازی یک داروخانه ایده آل شما به چند میلیارد تومان هزینه اولیه نیاز خواهید داشت.

شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر