معرفی و بررسی مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

تاریخ اعلام اگهی:

مهمترین مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی نیز داشتن گواهی مشاوره های دارویی است. از این رو شما به عنوان یک متخصص فارماکوگنوزی و دیگر فعالان در این حوزه مانند داروسازان سنتی باید کلیه فراورده‌های طبیعی و سنتی را بشناسید. همچنین طبق آیین نامه مصوبه شورای طب سنتی لازم است تا مدارکی را مانند عدم سوء سابقه، عدم اعتیاد، مدرک دانشگاهی، سابقه فعالیت و… را ارائه دهید. شما برای دریافت مجوز تاسیس داروخانه گیاهی باید مدارک لازمی را هم برای اخذ مجوز بسته بندی داشته باشید.

معرفی مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

طی سال‌های اخیر با هدف ارتقاء خدمات رسانی نیز مراکزی با عنوان داروخانه گیاهی شکل گرفته است‌‌. امروزه تعداد زیادی از افراد قصد دارند تا با بسته بندی گیاهان دارویی و اخذ مجوز داروخانه در این زمینه طبیعی و سنتی فعالیت داشته باشند ‌؛ اما سؤال اینجاست برای خرید مجوز داروخانه گیاهی چه مدارک مهمی لازم است؟ اگر چه در گذشته تنها عطاری ها فروشنده داروهای گیاهی، سنتی و بسیاری ادویه جات بودند؛ ولی با موضوع شناخت فرآورده‌های طبیعی لازم است تا این مراکز با ارائه برخی مدارک دانشگاهی در حوزه پزشکی سنتی نیز داروخانه گیاهی دایر کنند. بنابراین شما هم برای خرید مجوز داروخانه در کرج، تهران، اصفهان و… باید متناسب با بند “ه” ماده 34 سند ملی گیاهان دارویی یکسری مدارک را ارائه دهید.

مهمترین مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

مهمترین مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

اگر چه برای اخذ مجوز داروخانه گیاهی فراهم کردن برخی مدارک مانند:
• تکمیل فرم شناسایی
• اصل شناسنامه و کپی آن
• اصل کارت ملی و کپی آن
• چند قطعه عکس رنگی
• مدرک دانشگاهی
• برگه عدم سوء سابقه
• برگه عدم اعتیاد

ضروری است. ولی مهمترین مدرکی که باید برای دریافت مجوز تاسیس داروخانه گیاهی ارائه دهید گواهی مشاوره دارویی است‌. در حقیقت شما باید به خوبی بدانید که فرآورده‌های گیاهی و سنتی چه موقع استفاده شوند و مصرف آن‌ها برای چه افرادی می‌تواند مضر باشد.

ضرورت دریافت گواهی دارویی

چون فواید و معایب برخی از داروهای طبی و سنتی در دروس دانشگاهی شرح داده نشده است. پس لازم است تا شما دوره‌هایی را برای آشنایی با فراورده‌های گیاهی بگذرانید و گواهی آن را کسب کنید. بعضاً فرق مهمی که در بین موسسین داروخانه های گیاهی و عطاری ها وجود دارد داشتن همین گواهی می‌باشد. امروزه در برخی از عطاری ها دیده شده است که به دلیل عدم شناخت تعدادی فراورده‌های گیاهی نیز مشکلات و تخلفاتی انجام می‌گیرد. پس برای راه اندازی یک داروخانه گیاهی باید مراکز صدور مجوز مطمئن باشند که شما تمام داروهای گیاهی را می‌شناسید و نسبت به فروش آن‌ها اطلاعات مفیدی دارید.

جدیدترین قوانین و مدارک برای تاسیس داروخانه گیاهی

جدیدترین قوانین و مدارک برای تاسیس داروخانه گیاهی

یکی از مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی ارائه مدرک دانشگاهی برای مسئول فنی داروخانه است‌. طبق آیین نامه تاسیس داروخانه‌ها طبی و سنتی باید مسئول فنی داروخانه همان شخصی باشد که موسس مرکز دارویی است. یعنی شما نمی‌توانید برای تاسیس داروخانه گیاهی شخص دیگری را به عنوان قائم مقام داروخانه خود انتخاب کنید. چرا که مسئول فنی داروخانه به طور مدام جهت مشاوره های دارویی در مرکز حضور داشته باشد. بنابراین شما در هنگام تهیه مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی باید به این موضوع اهمیت دهید. چون فروش داروهای گیاهی با فروش دار‌وهای شیمیایی کاملاً متفاوت است. به همین دلیل در آئین نامه خرید مجوز داروخانه تاکید زیادی بر این مورد شده است.

مراحل صدور تاسیس داروخانه های طبیعی

اگر شما متقاضی خرید مجوز داروخانه در تهران، بندرعباس، کرج و… هستید. باید طبق شرایط جدید یکسری مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی را از مدت‌ها پیش آماده کنید. چون درخواست شما بر اساس مدارک ارائه داده شده بررسی می‌شود. در مورد زمان ارزیابی مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی باید گفت این بررسی‌ها حداکثر تا دو ماه طول خواهد کشید. در واقع شما بعد از صدور مجوز داروخانه طبی و سنتی تنها اجازه دارید تا داروهای گیاهی و برخی فراورده‌های آن را عرضه کنید. نباید در داروخانه گیاهی نیز فراورده‌های شیمیایی مانند:
• داروهای بیولوژیک
• مکمل های تغذیه ای
• فراورده‌های خالص مانند آتروپین و دیگوکسین
به فروش برسد. از طرفی لازم است تا هر گونه داروی گیاهی به صورت فراورده‌های سالم و پاکیزه در بسته‌بندی‌های استانداردی عرضه شوند‌‌.

مقررات و مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

مقررات و مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی

طبق جدیدترین مقررات خرید مجوز داروخانه گیاهی نیز ضوابطی برای صدور مجوز بسته بندی هم در نظر گرفته شده است. پس شما برای تولید و فروش داروهای طبیعی و سنتی باید مدارک مختلفی را ارائه دهید. چون فراورده‌های گیاهی تأثیر مستقیمی بر روی سلامتی جسم و روان دارند. از این رو نحوه بسته بندی و نگهداری فراورده‌های گیاهی نقش مؤثری بر اعمال فیزیولوژیک بدن خواهد داشت. پس اختصاصاً برخی مدارک لازم برای تاسیس داروخانه گیاهی به نحوه بسته بندی و اجازه کاشت و برداشت داروهای گیاهی تعلیق دارد. اساساً داروخانه های گیاهی بعد از دریافت این مجوز از مراکز درمان و آموزش پزشکی نیز اجازه بسته بندی فراورده‌های گیاهی را به دست می‌آورند.

مدارک اخذ مجوز بسته بندی گیاهان دارویی

با توجه به حساسیت زیادی که داروهای گیاهی در درمان و پیشگیری از بیماری‌های مختلف دارند. بنابراین جهت دریافت مجوز تاسیس داروخانه گیاهی باید یکسری مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک برای ارزیابی اولیه پرونده درخواست شما به وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی ارجاع داده می‌شود. شما برای اخذ مجوز داروخانه گیاهی باید مدارکی اعم از:
• پروانه تاسیس واحد بسته بندی
• گزارش نوع و گونه گیاهان
• ارسال نمونه هرباریومی برای ارزیابی از طریق کارشناسان
• شرح دستور کاشت، برداشت و نحوه خشک کردن گیاهان دارویی
• ذکر روش آلودگی زدایی
• نحوه مصرف گیاهان متنوع
• کاربرد زمانی فراورده‌های طبی و سنتی
را به وزارت بهداشت و درمان پزشکی ارائه دهید. تا کارشناسان این سازمان بر اساس مندرجات ذکر شده در آیین نامه و بررسی مدارک شما صدور مجوز داروخانه را اعلام نماید.

سخن پایانی

توجه داشته باشید مهمترین مدرکی را که باید برای صدور مجوز داروخانه گیاهی به این سازمان ارائه دهید پروانه ساخت و تولید فراورده‌های طبیعی و سنتی است. زیرا طبق جدیدترین آیین نامه داروهای گیاهی باید به طور دقیق حوزه فروش فراورده‌های طبی و سنتی مشخص شود. پس شما در تکمیل پرسشنامه تقاضای اخذ مجوز داروخانه باید به ضوابط و مندرجات پرورش و بسته بندی گیاهان دارویی هم پاسخ دهید. فراموش نکنید که بعد از اخذ مجوز تولید فراورده‌های گیاهی لازم است تا کد IRC را هم به دست آورید. پس به طور کلی برای دریافت مجوز تاسیس داروخانه گیاهی شما با مراکز مختلفی مثل دانشگاه علوم پزشکی، سازمان غذا و دارو، وزارت صنعت، معدن و تجارت و… سر و کار خواهید داشت.

شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر