مهمترین ضوابط و قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

تاریخ اعلام اگهی:

قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ بیشتر بر روی مدرک تحصیلی متقاضی و سابقه فعالیت وی در مراکز دارویی تاکید دارد. در واقع سازمان غذا و داروی کشور معتقد است که برای افزایش بهره‌وری فروش دارو باید تعداد داروخانه‌ها بیشتر شوند. به همین دلیل اولویت بندی صدور مجوز داروخانه را کمتر بر اساس فاصله بین داروخانه ها قرار داده است. بنابراین امسال شرایط تاسیس داروخانه تنها در قالب امتیاز بندی متقاضیان صورت می‌گیرد.‌ یعنی هر چقدر که شما امتیاز بالاتری را کسب کنید قطعاً شانس بیشتری را برای تاسیس داروخانه پیدا خواهید کرد.

بررسی قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

بررسی قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

امروزه بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی و همچنین رشته های مرتبط علاقه زیادی به تاسیس داروخانه دارند. طبق قوانین جدید ۱۴۰۰ فارغ‌التحصیلان رشته های شیمی و دارندگان مدرک رشته های شیمی دارویی هم می‌توانند نسبت به تاسیس داروخانه اقدام کنند. اگر شما هم جزو فارغ‌التحصیلان این رشته هستید بهتر است به برخی از شرایط تاسیس داروخانه مانند:
• جمعیت هر شهر
• مدرک تحصیلی
• بومی بودن
• داشتن سهمیه ایثارگری

توجه داشته باشید. البته علاوه بر این شرایط نیز سازمان غذا و دارو یکسری قوانین دیگری را جهت اخذ مجوز داروخانه قرار داده است. بنابراین دریافت مجوز تاسیس داروخانه یک پروسه زمان‌بر به شمار می‌آید.

جدیدترین آیین نامه تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

در آیین نامه تاسیس داروخانه ها قوانین جدیدی نوشته شده است. بنابراین شاید شما و سایر متقاضیان در هنگام خرید مجوز داروخانه از آن‌ها بی اطلاع باشید. در بیشتر مواقع این ضوابط و مقررات چنان ساده هستند که عموم افراد شانس پذیرش آن را خواهند داشت‌. در صورتی که برخی از شرایط می‌توانند دریافت مجوز تاسیس داروخانه را برایتان ماه‌ها و حتی سال‌ها به تعویق بیاندازند. پس اگر قصد راه اندازی داروخانه را دارید بیشتر از هر چیزی بر روی امتیاز کل خود تمرکز داشته باشید؛ زیرا هر شخصی که واجد شرایط تاسیس داروخانه است با توجه به داشتن حداقل امتیاز لازم امکان تائید صلاحیت از طرف کمیسیون امور داروخانه ها را به دست می‌آورد. پس برای بالا بردن شانس پذیرش خود سعی کنید تا حد ممکن امتیاز خود را بالا ببرید.

شرایط امتیاز بندی متقاضیان تاسیس داروخانه

شرایط امتیاز بندی متقاضیان تاسیس داروخانه

طبق قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ برای هر کدام از شهرها یک امتیاز مجزایی در نظر گرفته شده است. مثلاً امتیاز شهر تهران بالاتر از سایر شهرهای دیگر می‌باشد در این قوانین جمعیت هر منطقه تأثیر زیادی بر روی امتیاز بندی داروخانه ها دارد. فاکتور دیگری که امتیاز شما را بالاتر می‌برد داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی است. مطمئناً به متقاضیان مدرک دیپلم کمترین امتیاز داده خواهد شد در صورتی که دارندگان مدرک دکتری عمومی داروسازی، مدرک دکتری تخصصی phd می‌توانند بیشترین امتیاز را به دست آورند. یکی از ملاک های مهمی که شانس قبولی شما را در اخذ مجوز داروخانه بالاتر می‌برد سابقه فعالیت در مراکز دارویی است. چنانچه یک داروساز بعد از فارغ التحصیلی خود در رشته داروسازی دارای سابقه فعالیت در داروخانه ها باشد. طبق قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ به ازای هر سال بدون شک به او 15 امتیاز داده خواهد شد.‌

مهمترین قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

مهمترین شرایطی که در سال ۱۴۰۰ در سازمان غذا و دارو به تصویب رسیده است فعالیت داروسازان در مناطق محروم می‌باشد.‌ بنابراین شما جهت تاسیس داروخانه ضمن خرید مجوز داروخانه بندرعباس، تهران، مشهد و…باید مدارک لازمی را هم به این سازمان ارائه دهید. برخی از این مدارک عبارت‌اند از:
• تاییدیه گواهی اشتغال از طرف دانشگاه علوم پزشکی مربوطه برای فردی که به عنوان مسئول فنی داروخانه معرفی شده است‌
• ارائه مدارک داروسازی و سایر مدارک مورد تائید
• ارائه حکم کارگزینی
• داشتن گواهی اشتغال از شعبه سازمان تامین اجتماعی محل مورد نظر
• تاییدیه دانشگاه از طرف سازمان غذا و دارو البته هر دانشگاه مربوط با رشته داروسازی می‌تواند برای شما 30 امتیاز کسب کند.
• گواهی پایان طرح هایی که برای تاسیس داروخانه الزامی است. مانند طرح پیام آوران بهداشت و یا طرح‌های دیگری مثل طرح نیروی انسانی داروسازان
• کارت پایان خدمت برای آقایان البته توجه داشته باشید که هر سال خدمت وظیفه می‌تواند برای شما 30 امتیاز کسب کند.

فرایند تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

ملاک دیگری که برای تاسیس داروخانه بسیار اهمیت دارد امتیاز بومی بودن واجدین شرایط می‌باشد. مطمئناً برای راه اندازی یک داروخانه تنها خرید مجوز داروخانه شیراز، اصفهان، تهران و… کافی نیست. بلکه لازم است تا شما به مدت 5 سال بومی منطقه مورد نظر خود باشید. ملاک بومی بودن یعنی به مدت 5 سال در یکی از شهرهای استان مورد نظر خود زندگی کرده باشید. یا اینکه به مدت 5 سال به طور پیوسته در شغل های مربوط به داروخانه داری در محل تقاضا فعالیت کنید. مورد دیگر اینکه در یکی از مناطق استان مورد تقاضا حداقل پنج سال مشغول به تحصیل بوده باشید. طبق قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ به افراد بومی در شهرستان نسبت به افراد بومی در استان نیز دو برابر امتیاز داده می‌شود. فراموش نکنید که به شهرهای توابع مانند شهرهای اصلی نیز امتیازاتی تعلق خواهد گرفت.

سایر قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

سایر قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰

اگر شما هم جزو متقاضیان تاسیس داروخانه در کشور هستید. بهتر است قبل از هر گونه اقدامی به طور کامل بررسی کنید که آیا واجد شرایط هستید تا خیر؟ چون طبق قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ یک شخص متقاضی پروانه راه اندازی داروخانه نمی‌تواند به طور هم‌زمان درخواست دو مجوز برای تاسیس مؤسسات پزشکی را داشته باشد. در صورتی که دو نفر متقاضی خرید مجوز داروخانه بوده و امتیاز یکسانی را کسب کنند بدون شک مجوز تاسیس داروخانه به فردی داده خواهد شد که سابقه بیشتری در زمینه داروسازی دارد. اگر شما با استفاده از اولویت بندی بتوانید مجوز تاسیس داروخانه را به دست آورید. چنانچه بخواهید با نظر کمیسیون مجوز خود را باطل کرده و شخص دیگری در محل داروخانه فعالیت داشته باشد. در بیشتر مواقع شما دیگر نمی‌توانید از طریق اولویت بندی درخواست مجوز تاسیس داروخانه را داشته باشید.

ضوابط و آیین نامه تاسیس داروخانه

چنانچه شما تا پیش از سال 93 نسبت به ابطال مجوز تاسیس داروخانه خود اقدام کرده‌اید. اگر متقاضی مجدد اخذ مجوز داروخانه باشید بر اساس قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ این امکان برایتان فراهم است تا در نوبت اولویت بندی دریافت گواهی تاسیس داروخانه قرار بگیرید. هر چقدر که شما دارای مدرک بالاتری باشید شانس قبولی‌تان در این اولویت بندی بیشتر است.

سخن پایانی

با توجه به این موضوع که تعداد داروخانه های خصوصی بیشتر از داروخانه های دولتی است. بنابراین سازمان غذا و داروی کشور طبق قوانین تاسیس داروخانه ۱۴۰۰ بیشترین ملاک صدور مجوز داروخانه را سیستم امتیاز بندی قرار داده است. بر اساس آئین نامه جدید امسال نیز خدمت در مناطق محروم می‌تواند امتیاز قابل توجهی را به امتیازات شما اضافه کند؛ ولی به طور کلی آنچه تأثیر زیادی در کسب امتیاز تاسیس داروخانه دارد داشتن مدرک بالا در رشته داروسازی است.

شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر