مقررات و ضوابط اخذ مجوز داروخانه گیاهی

اخذ مجوز داروخانه گیاهی

تاریخ اعلام اگهی:

شما با اخذ مجوز داروخانه گیاهی می‌توانید تعدادی از گیاهان و یا تنها بخشی از آن‌ها را به صورت خام یا فرآوری شده عرضه کنید. این فرآورده‌های گیاهی باید تنها برای پیشگیری و درمان برخی بیماری های جسمی و روحی یا تأثیر بر فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن به کار روند. طبق قوانین وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی شما پیش از تاسیس داروخانه باید مجوز بسته بندی گیاهان دارویی را دریافت کنید. همچنین برای صدور مجوز فروش داروهای گیاهی نیز گواهی نامه های دیگری را در خصوص مشاوره دارویی داشته باشید. در ادامه به شرح این مجوزها در رابطه با تاسیس داروخانه گیاهی خواهیم پرداخت.

مهمترین مقررات اخذ مجوز داروخانه گیاهی

اختصاصاً به واحدهایی که اجازه دارند تا زیر نظر وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی نیز گروهی از گیاهان خاص را عرضه کنند داروخانه گیاهی گفته می‌شود. این دسته از گیاهان دارویی باید در لیست تهیه شده از طرف وزارت بهداشت موجود باشند. پس شما به عنوان یکی از متقاضیان تاسیس این واحدهای صنفی بعد از اخذ مجوز بسته بندی داروهای گیاهی مجاز هستید تا کار بسته بندی داروهای گیاهی را در یک مکان مناسب انجام دهید. چنانچه شما گیاهی را خارج از لیست وزارت درمان و بهداشت به مشتریان خود ارائه دهید. بعد از ارزیابی کارشناسان اداره گیاهان دارویی و همچنین تحقیقات و تایید شورای بررسی داروهای طبیعی ایران ممکن است که نام گیاه به فهرست سایر گیاهان دارویی اضافه شود.

صدور مجوز داروخانه گیاهی

صدور مجوز داروخانه گیاهی

برای اخذ مجوز داروخانه گیاهی شما باید در ابتدا مجوز بسته بندی را دریافت کنید. عمدتاً این مجوز با ارائه قرارداد پرورش و برداشت گیاهان دارویی در شرایط مناسب آب و هوایی صادر می‌گردد. لازم است تا شما برای اخذ مجوز داروخانه و دریافت گواهی بسته بندی نیز برخی مدارک مورد نیاز را تهیه کنید مانند:
• ارائه دادن پروانه تاسیس محلی که قرار است کار بسته بندی در آنجا انجام بگیرد.
• مشخص کردن نوع گیاهان دارویی و ارسال کردن نمونه ای از آن‌ها برای بررسی کارشناسان
• شرح برداشت محصول، خشک کردن و فرآوری گیاهان دارویی
• ذکر بخش های قابل فروش گیاه از جمله دانه، برگ، ریشه و…
• شرح آلودگی زدایی محصولات
• تعیین چگونگی مصرف
• ذکر تاریخ تولید و انقضا محصولات
• تعیین مشخصات بسته بندی مثل کاربرد درمانی، شماره پروانه، وزن، طریقه مصرف

نحوه اخذ مجوز داروخانه گیاهی

طی سال‌های اخیر بسیاری از افرادی که فارغ التحصیل طب سنتی هستند فعالیت خود را با تاسیس داروخانه های گیاهی ادامه می‌دهند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید می‌توانید با اخذ مجوز داروخانه سنتی در زمینه فرآورده‌های طبیعی هدف خود را ارتقاء دهید. همچنین با دریافت مجوز بسته بندی های گیاهی و طی نمودن برخی مراحل قانونی مجوز تاسیس داروخانه گیاهی را به دست آورید. امروزه در بسیاری از عطاری ها به دلیل عدم شناخت گیاهان طبیعی و سنتی نیز تخلفاتی صورت می‌گیرد. به همین دلیل یک داروخانه گیاهی تنها باید توسط متخصصین فارماکوگنوزی و سایر فارغ التحصیلان داروسازی سنتی تاسیس شود. چون این دسته از افراد کاملاً داروهای سنتی و فرآورده‌های آن‌ها را شناخته و اطلاعات جامعی در مورد خواص آن‌ها خواهند داشت. پس برای تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی در کشور نیز خرید مجوز داروخانه در تهران و سایر شهرهای دیگر مثل خرید مجوز داروخانه بندرعباس بازار گرمی پیدا کرده است‌.

جدیدترین آیین نامه تاسیس داروخانه گیاهی

از آنجایی که در داروخانه های گیاهی ضمن فروش انواع گیاهان دارویی لازم است مشاوره های خوبی صورت بگیرید. بنابراین شما پیش از اخذ مجوز داروخانه گیاهی باید بتوانید دوره‌های لازم برای دادن اطلاعات و مشاوره های لازم به مشتریان خود را بگذرانید.‌ بر همین اساس طبق آیین نامه تاسیس داروخانه گیاهی لازم است تا شما به خوبی خواص طیف گسترده‌ای از داروهای گیاهی را بشناسید. از طرفی باید شما به عنوان مسئول فنی داروخانه تنها مؤسس یک مرکز فروش گیاهان دارویی باشید. یعنی باید مؤسس و مسئول فنی داروخانه گیاهی و سنتی تنها یک نفر باشد. پس لازم است تا شما در تمام ساعات فعالیت داروخانه در محل حضور داشته باشید و خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه دهید.‌

صدور مجوز برای راه اندازی داروخانه گیاهی

صدور مجوز برای راه اندازی داروخانه گیاهی

تاسیس داروخانه طبیعی و سنتی تنها برای افرادی امکان پذیر است که شرایط مورد تایید را داشته باشد.‌ شما پس از درخواست اخذ مجوز داروخانه گیاهی تنها به مدت دو ماه فرصت دارید تا طبق ضوابط و قانون وزارت بهداشت و درمان مستندات خود را ارائه دهید. این سازمان طی تایید اسناد و مدارک شما جهت صدور مجوز داروخانه اجازه می‌دهد که تنها شما فرآورده‌های طبیعی و سنتی را کاشت، برداشت و عرضه کنید. همچنین ضمن بسته بندی قسمت‌های مختلف گیاهان نیز آن‌ها را به صورت آنلاین یا حضوری به فروش برسانید.

محدودیت های اخذ مجوز داروخانه گیاهی

جهت خرید مجوز داروخانه گیاهی بهتر است بدانید که شما اجازه ندارید در این مکان داروهای شیمیایی عرضه کنید.‌ فرآورده‌های طبیعی همان‌طور که از نامشان پیداست تنها به طور مستقیم از طبیعت به دست می‌آیند و بدون هیچ گونه تغییری در ترکیبات آن‌ها به صورت بسته بندی های ساده به فروش می‌رسند. پس داروهای شیمیایی که در لیست رسمی داروهای کشوری وجود دارند مانند:
• داروهای بیولوژیک
• مکمل های تغذیه ای فرآورده‌های شیمیایی خالص شده نظیر دیگوکسین و آتروپین
• داروهایی که منشأ گیاهی دارند مانند قرص های یائسگی
• پمادهای رزماری و فلفلی

جزو داروهای گیاهی قرار نمی‌گیرند.

خرید مجوز داروخانه گیاهی

خرید مجوز داروخانه گیاهی

به جهت نفع سلامت عموم مردم از داروهای گیاهی امروزه فروش و خرید مجوز داروخانه گیاهی بسیار رواج پیدا کرده است. بنابراین افرادی که دوره‌های آموزشی و تحصیلی خود را در رشته داروسازی سنتی گذرانده‌اند می‌توانند با خرید مجوز داروخانه در تهران ، خرید مجوز داروخانه بندرعباس و یا هر جای دیگر نیز یک داروخانه گیاهی تاسیس نماید.‌ این امر توانسته زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم آورد. ضمن اینکه فعالیت شما هیچ تهدید و مشکلی هم برای داروخانه های شیمیایی ایجاد نمی‌کند. امروزه مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی و اسلامی فعالیت این گروه از عطاری های حرفه ای یا همان داروخانه های گیاهی را با اخذ مجوز داروخانه گیاهی بلامانع و مفید می‌داند.

سخن پایانی

با توجه به فروش فرآورده‌های طبیعی و سنتی که در راستای سلامت افراد انجام می‌گیرد. همچنین استقبال عموم مردم از داروهای گیاهی نیز صدور مجوز داروخانه گیاهی جزو یکی از قانون‌های پنجم توسعه کشور قرار گرفته است. بنابراین شما با توجه به ظرفیت های طب سنتی و راه اندازی یک داروخانه گیاهی می‌توانید بستر مناسبی را برای ارائه خدمات طب سنتی فراهم آورید؛ اما چون ممکن است که برخی از داروهای طبیعی با تعدادی از داروهای شیمیایی تداخل ایجاد کنند. پس باید به عنوان یک مسئول فنی داروخانه خبره و آگاه اطلاعات زیادی در مورد گیاهان دارویی و شیمیایی داشته باشید.

 

شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر